GRAMMAR ACTIVITY

  • $3.99
    Unit price per 


This resource is an excellent way to introduce grammar instruction to your students. I usually begin each class with one picture, and I have students complete the worksheet one day at a time. It takes a month to get through all of them if you do it this way. It is a great way to get students working as soon as they walk in the door.

 

INCLUDED IN YOUR PURCHASE

• A 20 slide presentation of images demonstrating real-world grammar errors. 

• 3 Page worksheet that goes along with the presentation. Students are required to explain what the problem is and to correct the error. 

• Detailed Answer Key

 

WHAT TEACHER'S ARE SAYING ABOUT THIS RESOURCE:

• This is great! My students were laughing so hard while learning a valuable lesson. 

• My students loved this activity. We laughed so hard and they learned so much. 

• This was so fun! Real world examples, and the kids really enjoyed it!

 

© Presto Plans